Jakie perełki znajdziesz w kanonie lektur szkolnych?

Ocena: 0.00/0

O zaletach czytania książek można by napisać niejeden długi artykuł. Najważniejsze jest jednak to, jak czytanie korzystnie wpływa na rozwój naszego mózgu, nie dorówna temu żadna, nawet najbardziej edukacyjna gra komputerowa czy program telewizyjny. Książki, książki i tylko książki pobudzają do pracy neurony, wzbogacają słownictwo i kształtują wyobraźnię. Z czytania nigdy się nie wyrasta i nigdy się nie nudzi. I nawet kiedy będąc w szkole, musimy zmagać się z czytaniem lektur, które nas nie interesują, jest to też sposób na naukę i zapoznanie się z różnymi formami literatury. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów wyróżniających się lektur szkolnych.

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został Poetą – lektura w szkole podstawowej

Wspaniała, napisana z dużą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przedstawiająca jego postać oraz zamiłowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to duża przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To doskonały sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych popularnych wierszy dla najmłodszych.

Kto powinien przeczytać Detektywa Pozytywkę?

Czytający mogą się zdziwić, że tak znakomicie opowiedziana historia jest szkolną lekturą. To niezwykle ważne, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki polskich autorów, które są interesujące oraz zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.

O psie, który jeździł koleją i jego niezwykłe przygody – dlaczego warto je poznać?

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co interesujące, książka jest zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Jest to poruszająca opowieść o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu, jak również o tęsknocie oraz wyjątkowej więzi, jaka może połączyć człowieka oraz jego czworonoga.

Dziecięce kryminały w kanonie lektur – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, niemniej idealnie odzwierciedla świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwikłania, a nawet pierwsze, nieśmiałe uczucia – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy super wieści: to jedynie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

Jakie książki są chętnie czytane przez nastolatków?

Przygody Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, oraz jego szkolnych kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, lub zabrać tę książkę na wakacje. Ogrom dobrego humoru i fascynujących przygód, wzbogacone przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Na pewno jest to lektura, którą czyta się z radością.

Lektura dla klas VII-VIII – Balladyna Słowackiego

Może nie jest to najlepszy wybór na wyjątkową lekturę szkolną, ale wystarczy zmienić postrzeganie, aby okazało się, że jest to pasjonująca książka! Wystarczy wyobrazić sobie współczesną rywalizację Balladyny i Aliny o względy Kirkora – film na kanwie takiej historii byłby wciągającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet mimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze przepiękną, starodawną polszczyzną, ale konflikty bohaterów oraz postacie mogłyby równie dobrze być ukazane w stylu greckiej tragedii. Dużym pozytywem jest forma dramatu, dzięki której lektura czyta się szybko.

Stowarzyszenie umarłych poetów, czyli jakimi tytułami lektur może zainteresować się ósmoklasista?

Scenariusz filmowy autorstwa Toma Schulmana, na podstawie którego napisana jest powieść, doczekał się Oscara. Każdy, kto zapoznał się z książką lub filmem, przyzna, że nagroda jest jak najbardziej zasłużona. Wspaniała opowieść pełna ważnych i ponadczasowych wartości, inspiruje i daje do myślenia. Uczy, bawi i wzrusza. Ukazana w niej postawa pełnego życia i pasji nauczyciela jest warta naśladowania. W czasach, w których tak wiele osób stawia na karierę i sławę, należy przeczytać tę książkę i zadać sobie pytanie co tak naprawdę określa naszą indywidualność. Czy podążanie za narzuconymi rolami przynosi szczęście i spełnienie? Sprawdźcie sami.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

O zaletach czytania książek można by napisać niejeden długi artykuł. Najważniejsze jest jednak to, jak czytanie korzystnie wpływa na rozwój naszego mózgu, nie dorówna temu żadna, nawet najbardziej edukacyjna gra komputerowa czy program telewizyjny. Książki, książki i tylko książki pobudzają do pracy neurony, wzbogacają słownictwo i kształtują wyobraźnię. Z czytania nigdy się nie wyrasta i nigdy się nie nudzi. I nawet kiedy będąc w szkole, musimy zmagać się z czytaniem lektur, które nas nie interesują, jest to też sposób na naukę i zapoznanie się z różnymi formami literatury. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów wyróżniających się lektur szkolnych.Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został Poetą – lektura w szkole podstawowejWspaniała, napisana z dużą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przedstawiająca jego postać oraz zamiłowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to...