Nasza przygoda z horrorami – jak narodził się ten gatunek literacki?

Ocena: 0.00/0

Wiele osób uwielbia oglądać filmy grozy czy pełne akcji slashery. W horrorach dominują brutalne sceny, traumatyczne przeżycia, bądź nadprzyrodzone zjawiska, jak na przykład upiory bądź morderca psychopata, który po kolei zabija grupę młodzieży, która nieświadomie natknęła się na zabójstwo. Liczba poruszanych motywów wydaje się niekończąca. Niezależnie od tego, czy są to filmy z przeszłości, czy dzisiejsze, to producenci dbają o to, żeby dostarczać widzom mnóstwo adrenaliny!

Istota znaczenia horroru!

Horror to jeden z najbardziej wziętych rodzajów literackich i filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą często oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie zaprezentować to, co irracjonalne i przerażające.

Kluczowy bohater to istne zło, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konflikt dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną czy zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak na przykład: zamek na odludziu, kręte schody, lochy lub podziemia.

Poszczególne etapy powstawania horroru!

Początki horroru można już odnaleźć w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na uformowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari”

W latach 30. XX wieku horror był już dosyć rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym czasie dużo filmów o potworach jak na przykład: „Dracula” T. Browninga czy „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności filmów grozy przypadł na lata 50. oraz 60. W tym czasie powstało wiele kiczowatych i morderczych ekranizacji, w czym prym trzymała brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. dostarczyły nieco odejście od standardowej formy horroru i powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni etap przemiany horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w których obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo upiorem okazuje się człowiek.

Jak wyglądają dzisiejsze horrory?

W dzisiejszych filmach grozy odchodzi się od faktycznej grozy, a zaczynają przeważać filmy o tematyce gore bądź te, które u widza wywołują obrzydzenie. Niestety jest to powodem aktualnej masowej produkcji horrorów. Dzisiaj wyróżnikiem dobrego filmu stała się przemoc i szybka akcja. Twórcy horrorów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych scen, które szokują widza, a tym samym zmniejszają jego wrażliwość na akty przemocy!

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Wiele osób uwielbia oglądać filmy grozy czy pełne akcji slashery. W horrorach dominują brutalne sceny, traumatyczne przeżycia, bądź nadprzyrodzone zjawiska, jak na przykład upiory bądź morderca psychopata, który po kolei zabija grupę młodzieży, która nieświadomie natknęła się na zabójstwo. Liczba poruszanych motywów wydaje się niekończąca. Niezależnie od tego, czy są to filmy z przeszłości, czy dzisiejsze, to producenci dbają o to, żeby dostarczać widzom mnóstwo adrenaliny!Istota znaczenia horroru!Horror to jeden z najbardziej wziętych rodzajów literackich i filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą często oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie zaprezentować to, co irracjonalne i przerażające.Kluczowy bohater to istne zło, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konflikt dobra ze złem, lęk przed ...