Fotografowanie dronem – jak wykonać dobre zdjęcia z wysokości?

Ocena: 0.00/0

Zdjęcia wykonane dronem zyskują w ostatnim czasie na popularności. Praktycznie każdy szanujący się fotograf okolicznościowy, np. weselny, posiada w swojej ofercie usługę robienia zdjęć, czy filmowania przy pomocy drona. Fotografie wykonane z takiej perspektywy są nietuzinkowe, niezwykłe oraz oryginalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zakupić dron i nauczyć się jego obsługi. Sprawdź, jakie są zasady wykonania dobrych zdjęć oraz jak zaplanować pracę w terenie.

Jakie są zalety fotografowania dronem z wysokości?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Jak ważna jest ekspozycja poszczególnych elementów zdjęcia?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Jak odpowiednio zaplanować kompozycję?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Jak wybrać odpowiednią porę dnia na robienie zdjęć dronem?

Praca z dronem odbywa się na zewnątrz, a więc bardzo istotnym czynnikiem jest pora dnia, w której decydujemy się wykonywać zdjęcia. Bardzo ciekawym wyborem jest czas o świcie lub pod wieczór. Wówczas światło jest bardzo ciekawe i zdjęcia nabierają nietuzinkowych kolorów. Zdjęcia wykonane o takich porach dnia będą wyglądały tajemniczo i klimatycznie.

Wybierając porę dnia, należy zwrócić bezwzględnie uwagę na pogodę. Podczas sesji nie może padać deszcz, ani śnieg. Niewskazany jest także duży wiatr, który mógłby utrudnić manewrowanie dronem.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Zdjęcia wykonane dronem zyskują w ostatnim czasie na popularności. Praktycznie każdy szanujący się fotograf okolicznościowy, np. weselny, posiada w swojej ofercie usługę robienia zdjęć, czy filmowania przy pomocy drona. Fotografie wykonane z takiej perspektywy są nietuzinkowe, niezwykłe oraz oryginalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zakupić dron i nauczyć się jego obsługi. Sprawdź, jakie są zasady wykonania dobrych zdjęć oraz jak zaplanować pracę w terenie.Jakie są zalety fotografowania dronem z wysokości?Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania...