Film dokumentalny - czy można zrealizować go samodzielnie?

Ocena: 0.00/0

Większość z nas w dzieciństwie uwielbiała zabawy w teatrzyk. Gdy nie było dostępu do internetowych gier i telewizji, braliśmy zabawki i układaliśmy w głowie scenariusze, a następnie przedstawialiśmy je rodzicom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także w dorosłym życiu przenieść się na chwilę na "plan filmowy" i to we własnym domu... lub w innym miejscu, które uznamy za atrakcyjne. Czego będziemy potrzebowali? Oczywiście kamery, ale przede wszystkim ciekawej historii, którą chcemy przekazać.

Pierwszy krok do filmu dokumentalnego to pomysł

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Drugi krok — stworzenie scenariusza

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Trzeci krok — skompletowanie sprzętu

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zadbać o przebieg kręcenia filmu dokumentalnego?

Film dokumentalny nie ma zdecydowanie nic wspólnego ze zmyślonymi opowiadaniami. Są to autentyczne historie, które chcemy zapisać w kadrach i jak sama nazwa wskazuje — udokumentować. Nie są tutaj istotne żadne wymyślne stroje, ani tym bardziej zawodowa gra aktorska. Jeśli jednak film ma mieć pozytywny, czy komediowy charakter, nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby wprowadzić do niego nieco amatorskich popisów. 

Kręcąc film, nie skupiaj się wyłącznie na scenariuszu. Oczywiście jest on ważnym punktem odniesienia, jednak pozwól też ponieść się fantazji. Niech każdy uczestnik filmu doda do niego coś od siebie i przedstawi historię w taki sposób, jak sam ją widzi. Film nakręcony w takich warunkach będzie z pewnością ciekawy i chętnie będziecie wracać do niego w przyszłości.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Większość z nas w dzieciństwie uwielbiała zabawy w teatrzyk. Gdy nie było dostępu do internetowych gier i telewizji, braliśmy zabawki i układaliśmy w głowie scenariusze, a następnie przedstawialiśmy je rodzicom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także w dorosłym życiu przenieść się na chwilę na "plan filmowy" i to we własnym domu... lub w innym miejscu, które uznamy za atrakcyjne. Czego będziemy potrzebowali? Oczywiście kamery, ale przede wszystkim ciekawej historii, którą chcemy przekazać.Pierwszy krok do filmu dokumentalnego to pomysłProjekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, ...