Wszystko, co powinieneś wiedzieć o praniu pieluszek wielorazowych

Ocena: 0.00/0

Pieluszki wielokrotnego użytku mają masę zalet, takich jak ekologia i korzyści dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że decydując się na ich stosowanie, musisz liczyć się z częstym praniem. Nie jest to jednak wcale tak wymagające, jak się wydaje. Wystarczy poznać podstawowe zasady, które przedstawiamy w niniejszym tekście. Co musisz wiedzieć?

Jak prać pieluchy jednorazowe? 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy dziecka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można dać do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

W oczekiwaniu na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne zmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby płukania ich pod wodą przed włożeniem do pralki, ale można to zrobić. W przypadku kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki umieszczane w pieluszce, ale w większości przypadków odpowiedni będzie strumień zimnej wody. Wiele rodzin korzysta z bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek to podstawa 

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być dość łatwa, należy tylko stosować do pewnych zasad. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, powinieneś na początku porządnie wypłukać pieluszki bez żadnych środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Początkowy etap można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwy program prania: musi być wystarczająco długie i odbywać się w ciepłej wodzie: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Dodajemy tylko proszek do białych tkanin z małą, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Do czego służy odkażacz? 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym usunięciem wszystkich drobnoustrojów. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, bezpiecznych dla środowiska i delikatnych proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla pewności można je również wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, wysuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na słońce i umieszczać bezpośrednio na grzejniku.

W jaki sposób prać pieluchy wełniane? 

Naturalny materiał, który zapewnia powłokę wodoodporną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Wymaga ona odmiennego podejścia i generalnie nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo istnieje ryzyko skołtunienia się otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

Jest tak dzięki warstwie lanoliny, którą pokrywa się pieluszkę. Rozkłada ona mocz na elementy, a także tworzy nieprzemakalną barierę. Warto zwyczajnie przewietrzyć pieluchę, a jeśli pojawi się zabrudzenie, dopiero wtedy ją uprać. Robi się to oczywiście ręcznie. Wystrzegaj się wyciskania i rozciągania materiału, zamiast tego rozłóż mokrą pieluszkę na suchym ręczniku. Gdy wchłonie nadmiar wody, powieś pieluchę.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Pieluszki wielokrotnego użytku mają masę zalet, takich jak ekologia i korzyści dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że decydując się na ich stosowanie, musisz liczyć się z częstym praniem. Nie jest to jednak wcale tak wymagające, jak się wydaje. Wystarczy poznać podstawowe zasady, które przedstawiamy w niniejszym tekście. Co musisz wiedzieć?Jak prać pieluchy jednorazowe? Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy dziecka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można dać do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.W oczekiwaniu na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne zmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby p...