Maszyna do szycia – ale jaka? Poznaj typy maszyn!

Ocena: 0.00/0

Jeżeli chciałbyś zacząć szyć, z całą pewnością potrzebujesz maszyny do szycia. Najpierw jednak należałoby zapoznać się z bogatą ofertą tych maszyn i poznać ich rodzaje po to, aby zdecydować się na taką, która odpowiada twoim potrzebom. Pojedyncza maszyna nie zrobi wszystkiego, stąd może się okazać, że w twoim domu znajdzie się miejsce na więcej niż jedną. Kreuj i szyj, na pewno dostarczy ci to wiele zadowolenia!

Stebnówka – najprostsza maszyna do szycia

Może się wydawać, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma tylko jeden ścieg, prosty. Skromną ilość funkcji wynagradza jednak solidność, moc oraz bardzo dobra jakość wykonania. To właśnie stebnówkę wykorzystuje się do szycia skór oraz innych grubych lub twardych materiałów. Doskonale sprawdza się do szycia torebek i plecaków, takim typem maszyny posługują się szewc lub kaletnik.

Maszyna wielofunkcyjna

Maszyna ta jest najczęściej spotykana w naszych domach.  Posiada do wyboru kilka rodzajów ściegów. W zależności od opcji taka maszyna może być mechaniczna bądź elektroniczna, czyli komputerowa, gdzie wybór rodzaju, długości i szerokości ściegu konfiguruje się za pomocą panelu elektronicznego. Z kolei mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł i przycisków, za to ich zaletą jest z pewnością niższa cena. Liczba programów oraz ściegów jest różna w zależności od modelu, może ich być zaledwie kilka, lub nawet kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających granicę materiału. Jest wykorzystywana do łączenia, wykańczania i obszywania tkanin i dzianin. Takie maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery lub pięć nitek, z których każda przechodzi przez swój niezależny chwytacz. To doskonale uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet jeśli jest ona zaopatrzona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż, ma on za zadanie zrównać i ścinać brzegi obszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej zwany renderką

Inaczej nazywany renderką, pozwala na stworzenie ściegu drabinkowego, pozwalając w ten sposób, na trwałe oraz efektowne scalanie materiałów, w szczególności dzianin. Względnie podobny do overlocka, jednak zapewnia przeszywanie materiału nie po brzegu, ale po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Takie wykończenie ma większość dostępnych w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni, jak też brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka oraz coverlocka, prawdziwe cudo! Bardzo dobry sprzęt dla osób, które szyją dużo i często, zwłaszcza dzianiny. Taka maszyna często ma dodatkowo opcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Nie jest dużo większa od overlocka. Dzięki ogromnym możliwościom wyboru ściegów, wyboru przeróżnej liczby nitek i igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecięcych spodenek, po ciekawe sukienki, a także bluzy z kapturem o złożonej konstrukcji.

Maszyna kieszonkowa

To nowinka i gadżet, który można zabrać ze sobą w podróż służbową albo na wakacje czy też zastosować do drobnych napraw. Jednak niełatwo jest podtrzymać prostą linię ściegu, więc nie zastąpi ona standardowej maszyny w szyciu różnego typu materiałów.

Hafciarka

Nie do szycia, tylko do ozdabiania materiałów – maszyna typu hafciarka pozwala na robienie wyjątkowych i ciekawych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin oraz dzianin. Obecnie dostępne są różnego rodzaju hafciarki komputerowe, umożliwiające stworzenie nieskończenie dużej ilości wzorów z wykorzystaniem wielu kolorów nici. Efekt może nas pozytywnie zaskoczyć – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia posiadacza maszyny do haftowania!

Informacje:
Oceń Artykuł:
Następny Artykuł

0Komentarze

Brak komentarzy

Jeżeli chciałbyś zacząć szyć, z całą pewnością potrzebujesz maszyny do szycia. Najpierw jednak należałoby zapoznać się z bogatą ofertą tych maszyn i poznać ich rodzaje po to, aby zdecydować się na taką, która odpowiada twoim potrzebom. Pojedyncza maszyna nie zrobi wszystkiego, stąd może się okazać, że w twoim domu znajdzie się miejsce na więcej niż jedną. Kreuj i szyj, na pewno dostarczy ci to wiele zadowolenia!Stebnówka – najprostsza maszyna do szyciaMoże się wydawać, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma tylko jeden ścieg, prosty. Skromną ilość funkcji wynagradza jednak solidność, moc oraz bardzo dobra jakość wykonania. To właśnie stebnówkę wykorzystuje się do szycia skór oraz innych grubych lub twardych materiałów. Doskonale sprawdza się do szycia torebek i plecaków, takim typem maszyny posługują się szewc lub kaletnik.Maszyna wielofunkcyjnaMaszyna ta jest najczęściej spotykana...